Stevie Wonder

8. října 2018 v 1:20 | VerSch |  18 Historická osobnost se ZP

Stevie Wonder


Vlastním jménem Stevland Hardaway Judkins (později přejal příjmení své matky Morris)se narodil 13. května 1950 v Michiganu. Jedná se o afroamerického zpěváka. skladatele a producenta. Od narození je slepý, ale to mu nezabránilo rozvíjet jeho umělecký talent. Jako dítě zpíval v církevním sboru, kde zaujal svým dětským sopránem. Svou první smlouvu podepsal již ve 12 letech a jeho první píseň byla pojmenována Little Stevie Wonder. Kromě zpěvu také ovládal hru na harmoniku. Když dospěl jeho hlas se posunul mezi nízký tenor a vysoký baryton. V roce 1964 se objevil ve dvou hudebních filmech (Bikini Beach a Muscle Beach Party). Stal se ikonou afroamerické mládeže.
K jeho projevu při představení patří jeho typické pohyby. Mezi jeho nejznámější skladby patří ''I Just called to say I love you'', ''Part time lover'', ''Faith'' nebo ''Ebony and Ivory''. Poslední zmíněnou píseň nahrál s bývalým členem skupiny Beatles Sirem Paulem McCartneym. Spolupracoval také například s osobnostmi jako je Elton John, Bob Marley, Jimi Hendrix nebo se skupinou The Rolling Stones.Získal 22 cen Grammy a 9 cen americké akademie. Nahrál více než 35 alb a 30 jeho hitů se obejvilo v žebříčku top ten.
V červnu letošního roku se objevil v písni amerického rappera Travise Scotta, nesoucí název Stop trying to be god, kde hrál na harmoniku. Jako zajímavost bych udala například fakt, že má 9 dětí s 5 různými ženami nebo jeho první tweet, který způsbil internetové šílenství, pobízel v něm své ''followeri'' k nahrání videa, kde sdílejí své sny s hashtagem #DreamStillLives.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama