Ray Charles

7. října 2018 v 21:21 | AnCis |  18 Historická osobnost se ZP
Ray Charles je známou osobností 20. i 21.století. Známý zpěvák, skladatel a klavírista je především známý z fotek či záběrů, na kterých je zachycen s černými brýlemi a širokým úsměvem. Narodil se dne 23.9.1930 v USA.
Od raného dětství Ray trpěl zeleným zákalem a později v sedmi letech zcela oslepl. Nemohl chodit do místní školy, tak ho matka poslala do slepecké školy, kde se naučil hrát na mnoho nástrojů, zejména saxofon, klavír a klarinet. Naučil se zde také číst v Braillově písmu.
Jeho matka brzy umřela on se v 15 letech jako sirotek musel postarat sám o sebe. Tehdy začal vystupovat jako zpěvák a pianista. V 18 letech Ray Charles založil svoji první hudební skupinu Maxim Trio, která se orientovala na blues a swing. Později si ho všimla nahrávací společnost Atlantic, kde od roku 1952 nahrával své hity. Nejznámější z hitů tohoto období je například - I got a woman nebo Mess around. V roce 1954 spojil gospel a světský blues do zbrusu nového žánru. Od této doby jeho skladby byly čím dál známější. Kuriozitou ze života hudebníka Raye Charlese bylo, že si všechna vystoupení nechával vyplácet v jednodolarových bankovkách. Údajně se ho prý snažil jednou jiný muž ošidit a od té doby se tomu vyvaroval.


Nejznámější skladbou Raye Charlese je píseň Hit the road Jack, kterou nahrál v roce 1961. Období 60. let 20.století nebylo černochům příliš nakloněno. Rayův domovský stát Georgie ho dokonce zažaloval za zrušení koncertu před segregovaným publikem a následně mu doživotně zakázal vystupování ve státě. Později v roce 1979 se zákaz zrušil a jeho verze písně "Georgia on my mind" je od téhož roku státní hymnou státu Georgia.

V roce 1960 získává Ray první čtyři ocenění Grammy za album The Genius of Ray Charles a koncertuje po celém světě. V Československu vystupoval dokonce dvakrát. A to v letech 1982 a 1989.

Osobnost Raye Charlese se později zvěčnila na Hollywoodském chodníku slávy a je v mnohých hudebních žebříčcích hodnocen jako jeden ze 100 nejlepších zpěváků všech dob.

V roce 2004 však Ray Charles umírá ve státě Kalifornie, avšak jeho písně zůstávají stále v paměti nadále.

Zdroj:
https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/25208-ray-charles.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ray_Charles
https://zivotopis.osobnosti.cz/ray-i-charles.php

Foto:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ray_Charles_FIJM_2003.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama