K. E. Ciolkovskij

7. října 2018 v 21:49 | MarMar |  18 Historická osobnost se ZP
KONSTANTIN EDUARDOVIČ CIOLKOVSKIJ

"Země je kolébkou lidstva, ale v kolébce nelze zůstat věčně…"


Roku 1857 se narodila do evropské části Ruska důležitá osobnost v poli pozdějších fyziků a vědců v oblasti kosmonautiky - Konstantin Eudardovič Ciolkovskij. Ve svém životě se díky své vášni o představě člověka ve Vesmíru stal průkopníkem teorie raketových letů.

Narodil se jako páté dítě do rodiny, která později čítala osmnáct sourozenců. Jeho matka byla vzdělaná a velice sečtělá žena, od které nejspíš Konstantin podědil touhu po poznání. Bohužel v dětství kolem desátého roku života onemocněl spálou, následkem čehož Konstantin téměř zcela ohluchl. Kvůli svému handicapu měl problém s návštěvou běžné školy, učil se doma s matkou nebo soukromými učiteli.

Když mu bylo třináct let, jeho matka zemřela. Konstantinovy známky se sice zhoršovaly, ale úmrtí matky jej ještě více přilepilo ke knihách, ve kterých v té době už tak trávil většinu času. Konstantinův otec naštěstí poznal jeho nadání, a když mu bylo šestnáct let, poslal jej studovat do Moskvy, kde se seznámil s Nikolajem Fjodorovičem Fjodorovem, tehdejším ruským myslitelem, který jej dostal k filozofii o kosmismu.

Složil učitelské zkoušky, začal vyučovat aritmetiku a geometrii a později se věnoval výzkumu v laboratoři, kterou si zřídil ve svém vlastním domě. Za svého vědeckého působení přinesl mnoho důležitých poznatků; postavil první ruský aerodynamický tunel, v roce 1903 publikoval práci Výzkum světových prostorů reaktivními přístroji, která se stala základem pro raketovou teorii (tzv. Ciolkovské rovnice), popsal principy vícestupnové rakety, a mnoho dalších.

Po Velké říjnové socialistické revoluci mu byla přiznána doživotní penze a roku 1932 převzal Konstantin Rudý řád práce za celoživotní zásluhy. Zemřel v roce 1935 v sedmdesáti osmi letech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama