Jaroslav Ježek

3. října 2018 v 20:57 | MiJan |  18 Historická osobnost se ZP
Jaroslav Ježek
Jaroslav Ježek se narodil 25. září 1906 v Praze. Byl to český hudební skladatel, klavírista, dramaturg a dirigent orchestru pražského Osvobozeného divadla, dále také dvorní skladatel dvojice Voskovec a Werich a zakladatelská osobnost moderní české taneční a jazzové hudby.
Během dětství trpěl šedým zákalem a po nezdařené operaci na jedno oko oslepl. Na druhé viděl jen velmi slabě. Prodělal spálu a díky ní byl silně nedoslýchavý. Navíc měl také nemocné ledviny. Pro slabý zrak měl Ježek potíže v obecné škole, a tak byl poslán do Hradčanského ústavu pro slepé a slabozraké děti. Zde si rychle osvojil Braillovo písmo, získal základy hudební teorie a hry na různé hudební nástroje.
V roce 1923 začal studovat na pražské konzervatoři a hned se zařadil mezi nejtalentovanější žáky. Během studií se Jaroslav Ježek dostal na roční pobyt do Paříže, kde se setkal s jazzem a soudobou vážnou hudbou.
V roce 1928 poznal dvojici divadelníků a komiků Jiřího Voskovce a Jana Wericha, v jejichž Osvobozeném divadle pak v následujících deseti letech působil jako skladatel, dirigent a dramaturg.
Vzhledem k tomu, že aktivně spolupracoval na protinacistických hrách Osvobozeného divadla, v lednu 1939 spolu s Janem Werichem a Jiřím Voskovcem emigroval do Spojených států. V USA působil jako sbormistr amatérského smíšeného pěveckého sboru (Československý pěvecký sbor). Ve Spojených státech se Jaroslav Ježek seznámil se svojí manželkou Francis, kterou si vzal krátce před smrtí.
Jaroslav Ježek umřel 1. ledna 1942 v New Yorku na chronické onemocnění ledvin.
Ježek je například autorem písní "Tmavomodrý svět", "Hej rup", "Nebe na zemi", "Píseň strašlivá o Golemovi", "Šaty dělaj člověka", "Klobouk ve křoví", "Život je jen náhoda" či "Babička Mary".
ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Ježek
http://www.lorm.cz/download/HMN/obsahCD/osobnosti-ze-sveta-hluchoslepych.html#jaroslav-jezek
https://www.prague.eu/en/object/places/714/national-museum-jaroslav-jezek-memorial-pamatnik-jaroslava-jezka
UKÁZKA:
https://www.youtube.com/watch?v=hLMhjCGL-8I
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama