Jan Lucemburský

7. října 2018 v 21:59 | BilikAnd |  18 Historická osobnost se ZP
Jan Lucemburský
(10. 8. 1296 - 26. 8. 1346, otec Karla IV.)

Lucemburský hrabě, český král Jan Lucemburský se narodil 10.8.1296 v Lucembursku, jako jediný syn lucemburského hraběte a císaře Jindřicha VII. Pocházel z dynastie Lucemburků.
Své dětství prožil v kultivovaném prostředí francouzského dvora v Paříži. V době , kdy byl jeho otec zvolen německým králem, byla mu českou šlechtou nabídnuta česká koruna a ruka princezny Elišky z rodu Přemyslovců, která byla poslední neprovdanou princeznou přemyslovskou.

V roce 1337 při cestě z křížové výpravy v Litvě, přestával Jan Lucemburský vidět na pravé oko (dědičná choroba) a díky šarlatánskému léčení o něj přišel. O pár let později se zhoršoval Janův zrak i na levém oku a tak jel do Francie za věhlasnými lékaři. Ani tito lékaři Janovi nedokázali pomoci a tak oslepnul i na druhé oko.

V roce 1346 dostal Jan zprávu od francouzského krále Filipa VI. o vylodění anglických vojsk (začala 100 letá válka). Král Jan vyslyšel prosbu Filipa VI. a vydal se i se svým synem na pomoc. Slepý Jan si byl vědom, že v bitvě u Kresčaku (26. srpna 1346) padne. I tak se bitvy zúčastnil a za pomoci svých rytířů (přivázali své koně s Janovým dohromady) se zúčastnil válečné vřavy. Traduje se, že Jan v této bitvě řekl tyto slova: "Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal". Tyto slova se zapsaly do evropské historie. Na bojišti našel tělo krále Jana, anglický král Eduard a jeho tělo odevzdal Karlovi.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama