Dorothy Harrison Eustis

10. října 2018 v 18:42 | Ter. Tup. |  18 Osobnost v UR
Dorothy Harrison Eustis se narodila 30. května 1886 ve Filadelfii v Pensylvánii jako šesté a nejmladší dítě filantropa a byznysmena Charlese Custise Harrismana a jeho ženy Ellen Nixonové Waln Harrisonové do prominentní rodiny. Byla tedy později vzdělávána na soukromé dívčí škole ve Filadelfii a několik let navštěvovala školu v Anglii.

Svého prvního manžela Waltera Abbota Wooda Jr. si Dorothy vzala v roce 1906. S ním se přestěhovala do jeho rodné vesnice Hoosick Falls, New York, kde později společně vytvořili šlechtitelský program pro skot na jejich farmě.Tento pár měl dvě děti. Později při jejich cestě po Evropě si Eustis pořídila svého prvního německého ovčáka jménem Hans, který se stal inspirací pro její budoucí činny.

O rok později umírá její manžel na břišní tyfus a Dorothy se vrací s dětmi zpět do Filadelfie. Zde potkává svého druhého manžela o 13 let mladšího hráče póla. Krátce po svatbě se stěhují do švýcarských Alp, kde začínají chovat německé ovčáky a trénovat je pro policejní práci. S tím jim je nápomocen Elliot "Jack"Humphrey, trenér zvířat a genetik samouk.

Dne 5. litopadu 1927 vydává časopis The Saturday Evening Post Dorothy článek, který jí změní život. Jedná se o "The Seeing Eye", který se věnuje problematice vojáků oslepených Yperidem v první světové válce a výcviku vodících psů. Tento článek oslovuje spoustu lidí, mezi nimiž je i američan Morris Frank, který přišel o svůj zrak při nehodě a nechce být závislý na ostatních. Kontaktuje Dorothy a rok později prochází výcvikem s fenkou německého ovčáka Buddy. Společně poté zakládají školu pro vodíví psy The Seeing Eye v Nashvillu.

Ta naráží na soustu překážek - nedostatek finančních prostředků či potřebu speciálních trenérů i psů. Dokáží jim ale čelit a Morris s Budym cestují po USA a pomyslně otevírají dveře osobám se zdravotním znevýhodněním a asistenčním psům. Dorothy zde aktivně působí do roku 1940, kdy odstupuje jako presidentka a přebírá funkci čestného prezidenta a člena správní rady. Dál se věnuje křesťanské vědě.

Dne 8. září roku 1946 umírá ve věku 60 let.


Škola se stala průkopníkem ve výcviku vodící psů a poskytuje službu nevidomým dodnes. Související obrázek Výsledek obrázku pro dorothy eustis

http://www.vycvikvodicichpsu.cz/o-nas/historie/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dorothy_Harrison_Eustis
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Seeing_Eye
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama