Listopad 2014

Centrum U Bartoloměje, p.s.s.

30. listopadu 2014 v 22:36 | VerHos |  Poskytovatel UR v místě bydliště
Centrum U Bartoloměje, poskytovatel sociálních služeb, Kutná Hora, je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, která poskytuje různé sociální služby lidem s mentálním postižením a jejich rodinám převážně v okresu Kutná Hora. Existuje od roku 1982 (tehdy pod názvem Ústav sociální péče). Jejich posláním je podpora a pomoc lidem s postižením a jejich rodinám v oblastech, které sami neumí nebo nemohou zvládnout.

Cílem je naučit je samostatnosti a přoblížit je co nejvíce k běznému způsobu života (samostatné rozhodování, sebevědomí, sounáležitost, sebeobsluha,...).

Své služby neposkytují osobám závislým na návkových látkách, trpícím infekční nemocí nebo trpícím duševní poruchou.

Centrum má dvě budovy. Jednu na Piknerově náměstí, kde je 8 pokojů a druhou v Masarykově ulici (7 pokojů). V těchto budovách nabízí své služby.


Poskytované služby
Organizace v současné době poskytuje 4 služby: denní stacionář (8 klientů), týdenní stacionář (8 klientů), domov pro osoby se ZP (33 klientů) a sociální rehabilitaci (15 klientů).

Domov pro osoby se ZP: budova s hernou, učebnou, kuchyňkou, místností pro muzikoterapii a rehabilitaci, třída speciální školy, tělocvična, jídelna... 16-80 let

Denní a týdenní stacionář: denní stacionář 3-64 let, týdenní stacionář 16-64 let

Sociální rehabilitace: pro osoby s mentálním postižením starších 18 let (18-64 let)

Od ledna 2015 bude organizace nabízet novou službu - Chráněné bydlení, služba je zatím jen pro 2 uživatele, ale plánují postupné rozšířování v rámci Projektu transformace MPSV.

Aktivity pro klienty - ergoterapie, pletení, vyšívání, drátkování, hipoterapie, muzikoterapie, sportovní využití (florbal, stolní tenis,...), návštěvy kulturních akcí (koncerty, divadelní a filmová představení).Zdroj: http://www.ubartolomeje.cz/

Rust and Bone

30. listopadu 2014 v 22:21 | TerCen |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Rust and Bone (Na dřeň)


Alimu (Matthias Schoenaerts) byl do péče svěřen jeho pětiletý syn, ale se Samem (Armand Verdure) se sotva znají a ocitají se bez domova, bez peněz a bez přátel. A tak se Ali uchýlí ke své sestře Anně (Corinne Masiero) do jihofrancouzského města Antibes. Tam najednou život vypadá snadnější a zalitý sluncem. Ali, muž impozantní velikosti a síly, dostane práci jako vyhazovač v nočním klubu a Sam začne chodit do školy. V klubu se Ali seznámí s rezervovanou Stephanie (Marion Cotillard), která ve vodním parku vystupuje s kosatkami. Ani Stephanie, ani Ali zatím netuší, že každému z nich se vlastní svět již brzy zhroutí a jediné, co je může zachránit, je vzájemná blízkost.

Ústav sociální péče Lidmaň

30. listopadu 2014 v 22:03 | novaver |  Poskytovatel UR v místě bydliště
Ústav sociální péče Lidmaň je příspěvková organizace nacházející se v západní části Vysočiny nedaleko města Pelhřimov. Tato organizace poskytuje službu "domov pro osoby se zdravotním postižením" a patří pod ní také chráněné bydlení v asi pět kilometrů vzdálených Černovicích.


Ústav sociální péče je určen pro osoby mobilní nebo částečně mobilní, pro osoby s lehkou, střední, až těžkou mentální retardací. popřípadě s kombinovanými vadami. Klienti musejí být starší 18-ti let, horní věková hranice není určena. Tato služba pomáhá lidem, kteří potřebují pravidelnou pomoc druhé fyzické osoby a tato pomoc jim nemůže být nabídnuta od členů rodiny.

Služba není určena pro osoby těžce zrakově postižené, osoby trvale ležící, osoby s takovou psychiatrickou diagnózou, která zahrnuje agresivní chování znemožňující kolektivní soužití a pro osoby závislé na alkoholu, drogách nebo hracích automatech.

Posláním tohoto ústavu je při zachování důstojnosti klientů podporovat jejich začlenění do společnosti. Vycházet z individuálních potřeb uživatelů služby, respektovat jejich nezávislost, svobodnou volbu a lidská práva. Dále také podporovat zachování dosavadního způsobu jejich života a vytvářet podmínky pro využívání dostupných veřejných institucí.

Cílem je postupně snižovat míru podpory klientů a motivovat je k soběstačnosti. Podporovat jejich samostatné rozhodování o vlastním životě, zapojovat uživatele do veřejného života (využívání běžně dostupných služeb), posilovat sociální začneňování klientů, zajišťovat přípravu na uplatnění v jejich životě a na trhu práce. Poskytovat bydlení pro uživatele, které se bude co nejvíce podobat domácímu prostředí a zachovávat jejich soukromí. Podporovat zájmy uživatelů a jejich společenské kontakty.

Zásady: diskrétnost, individualita, žádné předsudky, negativní hodnocení nebo diskriminace, poskytování jen nezbytnou míru podpory, dále spolupráce s rodinami klientů, respektování svobodné volby klientů, jejich nezávislosti, důstojnosti a lidských práv.

Saturnin

30. listopadu 2014 v 22:02 | VerHos |  Biblioterapie
Saturnin od Zdeňka Jirotky je humoristický román z roku 1942. Vypravěčem je pražský úředník, který žije klidným životem, najme sluhu Saturnina. Netuší však, že ten mu v příštích dnech změní podstatně život. Sluha je pracovitý, má uhlazené způsoby a je i vzdělaný. Začne ale nenápadně mezi známými svého pána roznášet zvěsti o pánových dobrodružných cestách na safari a jeho byt vybaví trofejemi, vypůjčenými z rekvizit. Vypravěč ale nikomu nic nevyvrací. Pak ovšem jednoho dne přijde z práce do prázdného bytu a dozví se, že byl přestěhován na hausbot; sluha mu vysvětlí, že byt už byl nedostačující a loď že je prostě lepší. Vypravěč je stále pasivní a začíná si zvykat, že s tímhle člověkem toho ještě zažije mnoho.

Kniha byla zpracována i do podoby čtyřdílného televizního seriálu a v roce 2009 vyhrála čtenářskou anketu Kniha mého srdce.

Saturinina bych doporučila každému, kdo se dostal do jakékoliv těžké životní situace, protože je napsán tak, že se u něj musí zasmát asi každý. Sám autor na začátku říká, že jsou dva druhy lidí. Rozděluje je podle toho, jak by se chovali, kdyby před sebou v kavárně měli mísu koblih. Jedni, bez fantasie, bez smyslu pro humor a bez touhy po dynamice, se budou na mísu jen dívat. Oproti tomu jsou druzí, kteří by koblihy po ostatních začali házet. Myslím, že lidé, kteří utrpěli úraz nebo jsou nějak znevýhodněni, by se měli snažit zařadit do druhé skupiny, aby jejich život nebyl tolik rozdílný od toho, který vedli předtím.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Saturnin_%28rom%C3%A1n%29

Ray

30. listopadu 2014 v 21:23 | SinHan |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Jestliže lze život chápat jako souhrn jeho jednotlivých částí, pak příběh Ray Charlese je možno považovat za souhrn osobních vzestupů a pádů v průběhu dlouhé a slávou ověnčené kariéry ve světě hudby. Ray zažil bolest i osobní tragédie. Množství jeho hudebních stylů (jazz, rhytm & blues, rock-and-roll, gospel, country & western) je sledem a souhrnem celistvé inspirativní cesty génia s jedinečnou vizí, génia, který světu daroval možnost zcela nového způsobu vnímání hudby. RAY je dosud nevyprávěný příběh dramatického osudu americké hudební legendy, jehož vzniku předcházel patnáctiletý sběr materiálu a sledování Rayovy tvorby uznávaným filmařem Taylorem Hackfordem.

S hercem Jamiem Foxxem v titulní roli prožíváme šíři a autentičnost Rayova osudu v jeho nejvýbušnějším období. Všechno začalo v okamžiku, kdy černý slepý teenager sám nastoupil do floridského autobusu a cestoval přes Státy, aby svůj styl vybrousil na jazzové scéně v Seattlu. Od Rayových počátečních bojů o to, aby se s ním zacházelo tak, jak si zaslouží, a aby mohl jít svou cestou, přes jeho objevení společností Atlantic Records a bleskový vzestup ke globální popularitě, přes boj s drogovou závislostí a vyrovnávání se s milostnými vzplanutími nás vyprávění vede zpět až do dětství. Než se stal jedním z největších hudebních idolů své generace, musel se vyrovnat s pátým rokem svého života, kdy se utopil jeho bratr George a on začal ztrácet svůj zrak. Byla to doba, která nesmazatelně ovlivnila hloubku Rayových citů a probudila v něm onu nesmrtelnou hudbu.

Film není jen pietní poctou idolu jazzmanů, ale je především filmovou lahůdkou, která sklidila ovace kritiky a která pravděpodobně postoupí do závěrečného boje o ceny Americké filmové akademie.

In the Flesh - minisérie

30. listopadu 2014 v 17:12 | PetE |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Zatím devítidílná minisérie z dílny BBC se odehrává v Anglii, jíž několik let před začátkem seriálu postihla apokalypsa. Na konci roku 2009 došlo k události zvané Povstání, kdy z hrobů vylezli lidé, kteří toho roku zemřeli, a jako zombie zabíjeli živoucí lidi a pojídali jejich mozky. Proti těmto zombiím bojovaly lidové milice do té doby, než se proti jejich stavu našel účinný lék. Zombie nejsou nadále nebezpeční, pokud léky denně berou, společnost je však ani zdaleka nepřijímá tak, jak by si vláda představovala. Jedním z povstalých zombie, nyní známých jako "oběti syndromu částečného skonu", je i Kieren Walker, student umění, který neunesl smrt nejlepšího přítele, do něhož byl zamilovaný, a v osmnácti letech spáchal sebevraždu. Nyní se po měsících strávených v rehabilitačním středisku vrací do své rodné vesnice Roarton na severu Anglie. Tato vesnice byla Povstáním velmi tvrdě postižena a lidové milice se zde stále drží při síle. Ještě větší šok pro Kierena přichází, když zjistí, že jeho milovaná mladší sestra Jem je členkou milic a rozhodně z návratu nyní nemrtvého bratra nemá radost. Jejich rodiče si odmítají připustit, že se synem je cokoli v nenormálu a chovají se k němu tak, jako by byl stále živý. Kieren, jež je už tak zmítán zdrcujícím pocitem viny z toho, že ve svém neléčeném stavu zabíjel živé lidi, se nyní musí vyrovnat s tím, že je pro zbytek společnosti (která ho už zaživa nikdy neakceptovala) monstrem. V bezútěšné situaci potkává svou pozdější nejlepší přítelkyni Amy Dyer a usmiřuje se se svou sestrou, Roarton však ani nadále není o nic bezpečnějším místem.

Minisérie In the Flesh je odvážným počinem začínajícího scénáristy a dramatika Dominica Mitchella a už za první tři epizody obdržela nejvyšší britské televizní ocenění, BAFTA Award. Hlavní síla tohoto díla tkví nejen v poutavém ději a neuvěřitelné propracovanosti postav - a to nejen hlavních, ale i vedlejších - tento seriál je především velmi precizní v zobrazování skutečných problémů současnosti jako rasismus a diskriminace menšin (ať už náboženských, etnických, nebo sexuálních - ostatně hlavní hrdina Kieren je otevřeně bisexuální)a s nimi spojené zločiny z nenávisti a zneužívání moci, deprese, pocit viny, nevyléčitelná nemoc, smrt v rodině nebo šikana. Seriálový "syndrom částečného skonu" lze totiž brát jako paralelu k barvě pleti, sexuální orientaci, nebo viru HIV a nemoci AIDS. Seriál zobrazuje lidskou povahu a přirozenost tak, jak je, bez přikrášlení a omluv nám ukazuje to, jak se chováme k odlišným jedincům. Zároveň však oněm odlišným dává sílu a odhodlání bojovat s nespravedlností. Rozhodně bych In the Flesh doporučila každému - dle mého názoru si zde každý najde "to svoje" a uvědomí si, že i lidé jakkoli odlišní jsou stále lidé.

Srdce Netvora (The Gargoyle) - Andrew Davidson

30. listopadu 2014 v 16:16 | PetE |  Biblioterapie
Kniha se odehrává ve dvou časových rovinách - v současnosti a ve čtrnáctém století v Německu. Hlavní postavou je bezejmenný pornoherec, který pod vlivem alkoholu a kokainu prodělá autohavárii a jeho vůz se při pádu ze srázu vznítí. Muže zachrání od smrti to, že auto doklouzá do potoka, i tak však řidič utrpí rozsáhlé popáleniny na většině těla. V nemocnici tráví několik týdnů v umělém spánku, po probuzení přemítá o svém dosavadním životě, prochází lékařskými procedurami, které ho mají zachránit, stává se závislým na morfiu a jeho produkční firma zkrachuje. Muž plánuje dostat se z nemocnice domů a vzápětí spáchat sebevraždu. Během jeho rekonvalescence ho znenadání začne navštěvovat Marianne Engelová, sochařka hospitalizovaná na místním psychiatrickém oddělení, a od začátku se k muži chová tak, jako by se už léta znali. Marianne tvrdí, že se ve skutečnosti znají už několik set let a jsou milenci. Hlavní hrdina je ze začátku skeptický, Marianne je však jediná, kdo ho krom lékařského personálu a psychiatra navštěvuje, a tak jí brzy začne důvěřovat. Později je propuštěn z nemocnice a stěhuje se k Marianne, která dále financuje jeho léčbu a pomáhá mu s péčí i se zvládnutím jeho závislosti na opiátech.
Marianne mu zároveň vypráví příběh jejich lásky (dějová linka ze středověkého Německa). Marianne byla jeptiška vyrůstající od útlého dětství v klášteře Engelthal. V mládí prokázala neuvěřitelné znalosti jazyků, které se nikdy neučila. Jednoho dne je k nim přivezen zraněný voják, jež byl ošklivě popálen a nad srdcem má ránu od šípu. Navzdory předpokladům muž v Mariannině péči přežívá. S Marianne se do sebe zamilují a prchají z kláštera, posléze se berou a Marianne otěhotní. Později jsou však odhaleni skupinou vojáků a hlavní hrdina je, jakožto dezertér, svázán a postaven na hranici. Marianne se rozhodne ušetřit svého muže bolesti a střelí ho šípem do srdce, přesně skrz jeho zhojenou jizvu. Vojáci ji však vidí a Marianne při útěku před nimi přes zamrzlou řeku propadne ledem. Je zachráněna třemi bytostmi, kteří jsou nyní jejími Pány, ale jako odplatu za hříchy, jež spáchala, má nyní "hruď plnou srdcí", které musí rozdat, což dělá skrze sochaření - každé soše dá jedno srdce. Volná může být jedině tehdy, až jí zbyde jedno srdce pro jejího milého, který jej musí přijmout a dát zpátky.

Marianne vypráví popálenému muži jejich příběh spolu s příběhy jejich přátel v průběhu dějin. Zároveň se odehrávají příběhy personálu, jež se v nemocnici o popáleného muže staral a nadále ho v Mariannině domě navštěvuje. Přichází však čas, kdy se mnohá srdce v Mariannině hrudi probouzejí...

Knihu bych doporučila lidem, kteří ztrácejí naději a cítí se na dně, lidem po úraze nebo těm, kteří mají v rodině a okolí člověka trpící psychickou nemocí. Ačkoli Srdce netvora pojednává o temných stránkách rekonvalescence, dělá tak s objektivní informovaností (autor strávil psaním knihy 7 let a propracoval vše do detailů), přibližuje myšlenky člověka, jež se protloukal životem a teď věří, že vše ztratil a nalézá něco zcela nového nebo vnitřní svět člověka trpícího psychickou nemocí.

Rozervaná objetí - Pedro Almodóvar

29. listopadu 2014 v 20:08 | MarNov |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Před čtrnácti lety se jeden muž stal obětí vážné autonehody, při níž ztratil nejen zrak, ale i ženu svého života, Lenu. Tento muž má dvě jména. První je Harry Caine - pseudonym, jenž používá pro literární tvorbu. Druhé je Mateo Blanco - jeho skutečné jméno, jímž se podepisuje pod filmy, které natáčí. Po nehodě se Mateo stává Harrym. Vzhledem k tomu, že už nemůže režírovat filmy, nechá Matea umřít se ženou, kterou miloval. Nyní žije Harry díky psaní scénářů, pomoci své oddané produkční a jejího syna Diega. Rozhodl se žít, aby mohl vyprávět a díky tomu je stále velice aktivní a atraktivní slepec, jemuž se podařilo vyvinout si zbývající smysly tak, že si vše užívá plnými doušky. Ze svého života vymýtil veškeré události, které se staly před léty. Svět na Matea zapomněl velice rychle a on nemá zájem o jeho vzkříšení. Jenže jedné noci se stane Diegovi nehoda a Harry se o něj stará. Během dlouhých nocí, co u chlapce bdí, mu začne vyprávět o své minulosti, jakoby to byla jen pohádka, která ho má zabavit.

Tento film se odehrává ve 3 dějových liniích a vypráví příběh nešťastné lásky, žárlivosti a zrady.


Zdroj: http://www.csfd.cz/film/237551-rozervana-objeti/

Modrý domeček - Řevnice

29. listopadu 2014 v 19:52 | MarNov |  Poskytovatel UR v místě bydliště
· navazuje na projekt denního stacionáře - Náruč pro děti a mládež s kombinovaným postižením v Dobřichovicích, který úspěšně provozujeme od roku 2003.
Modrý domeček je typem sociálního podniku, který je konkurence schopný, působí na běžném trhu a jeho účelem je vytvářet pracovní příležitosti pro osoby znevýhodněné na trhu práce. Naši zaměstnanci a zaměstnankyně potřebují dlouhodobě určitou míru podpory ve zvládání pracovní činnosti a mají různý typ zdravotního znevýhodnění.

Sociální rehabilitace

· viz. obrázek níže

Odborné sociální poradenství

Pro koho?
Komukoliv, kdo:
● se nachází v krizové či nepříznivé životní situaci (např. při rozpadu rodiny, ztrátě dokladů, ztrátě zaměstnání, náhlé nemoci či úmrtí...)
● se potřebuje zorientovat v sociálním systému (např. dávkách sociální péče, dávkách sociální podpory, invalidním nebo starobním důchodu ...)
Co poradna poskytuje?
● hledání společných možností řešení nepříznivé sociální situace
● potřebné informace a kontakty na další sociální služby a instituce
● zprostředkování pomoci u jiných odborných pracovišť a institucí
● pomoc s podáváním a vyplňováním formulářů
● pomoc při vyřizování osobních dokladů, úředních listin, korespondence s institucemi
● pomoc s hledáním bydlení a zaměstnání
● doprovod na jednání (na úřady apod.)
Kdy a kde?
Kontaktní den - bez objednání
pondělí: 12:00 - 16:00 hod.
Sjednejte si schůzku v jiné dny
telefonicky: 602 603 257
adresa: OS Náruč, sociální firma Modrý domeček
Nám. Krále Jiřího z Poděbrad 3

252 30 Řevnice
pracovnice: Bc.Jitka Jahodová, Dis.
Služby odborného sociálního poradenství jsou poskytovány bezplatně.
Poradenství může být zcela anonymní, uživatel nemusí sdělovat o své osobě žádné informace.
Na kvalitu nebo způsob poskytování odborného sociálního poradenství si můžete stěžovat.

Chráněné pracovní místo

Poskytujeme chráněné pracovní místo v kavárně, žehlírně a úklidu. Všechny činnosti vykonávají naši zaměstnanci a zaměstnankyně pod vedením pracovních terapeutů, kteří jim poskytují individuální míru podpory.
Zaměstnanci se snaží postupně zdokonalovat v práci, být co nejvíce samostatní a adaptovat se na pracovní a sociální zátěž.
Se zaměstnanci chráněné dílny je uzavírána pracovní smlouva na dobu neurčitou, je jim vyplácena měsíční mzda a mají možnost využít individuální konzultace s pracovním terapeutem.
Cílem této služby je připravit některé zaměstnance a zaměstnankyně na přechod na otevřený trh práce.

Zdroj: http://www.os-naruc.cz/index.php?action=30101&id_p_m=56&id_m=56

Bohem zapomenuté děti

28. listopadu 2014 v 19:25 | DoVe |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Bohem zapomenuté děti

- Drama USA, 1986
- Režie: Randa Haines
- Hlavní role: William Hurt, Marlee Matlin

James Leeds nastupuje jako učitel do venkovské internátní školy pro neslyšící. Poměrně brzy se mu, díky jeho zkušenostem, podaří své žáky zaujmout a přimět k aktivní spolupráci. V jídelně si všimne hezké mladé dívky Sáry, bývalé nadané žačky školy, která před lety náhle odmítla pokračovat ve studiu. Sára je velmi hrdá a odmítá se nejen naučit mluvit, ale i odezírat ze rtů. James se do Sáry zamiluje a pomalu si začíná získávat dívčinu křehkou důvěru i lásku. Přes nesouhlas ředitele nastěhuje Sáru k sobě do bytu. Po idylickém období začne Sára Jamesovi vyčítat, že ji chce vtáhnout do svého světa slyšících, aniž by pochopil svět její. Po prudké hádce odejde Sára ke své matce, která ji pře Jamesem zapírá. Nakonec však k sobě zase najdou cestu.

Zajímavostí je, že představitelka Sáry, herečka Marlee Matlin je i ve skutečnosti hluchoněmá a byla první hluchoněmou herečkou, která obdržela Oskara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli.Diakonie Českobratrské církve evangelické – Středisko v Čáslavi

28. listopadu 2014 v 13:12 | DoVe |  Poskytovatel UR v místě bydliště
Diakonie Českobratrské církve evangelické - Středisko v Čáslavi

Diakonie v Čáslavi je nestátní, nezisková organizace zaměřená na poskytování péče, pomoci a podpory lidem s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodinám.

POSKYTOVANÉ SLUŽBY
Denní stacionář
- 3 skupiny, s kapacitou 16 klientů
- Klientům nabízí nejrůznější aktivity např. plavání, hipoterapie, různé hry a sporty

Týdenní stacionář
- Domov diakonie Čáslav, pro klienty pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením a osoby s prvky autismu ve věku od 7 do 40 let
- Kombinován se službami denního stacionáře, základní školou speciální či praktickou
- Kapacita domova je 14 klientů
- Klienti mohou být domově od neděle 19:00 hod do pátku 16:00 hod.
- V 8:00 klienti odchází do školy a mladí dospělí a dospělí do denního stacionáře
- Zaměřeno na co nejpřirozenější způsob života a podporu zachování přirozených vazeb s rodinou klienta

Sociálně terapeutické dílny
- Jsou zde dvě terapeutické dílny
- Dílna 1: výroba keramiky, práce s textilem, korálky, pěstování bylinek, balení zboží na prodej, základy vaření atd.
- Dílna 2: zahradnické práce, údržbářské činnosti, dřevodílna atd.

Sociální rehabilitace
- Činnosti a aktivity směřující k dosažení samostatnosti, soběstačnosti a nezávislosti klientů
Odlehčovací služby

- Nejčastěji víkendové pobyty, kapacita 10 klientů
- Organizovány dle potřeb klientů, jejich blízkých (především rodičů)
- Určeno dětem a mladým lidem se středně těžkým a těžkým mentálním postižením (klientům střediska i dalším zájemcům)

Občanská poradnaKlepání na nebeskou bránu

28. listopadu 2014 v 12:25 | StarVe |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Nesmělý Rudi a vášnivý kuřák Martin se setkávají v nemocničním pokoji. Oba přišli do nemocnice na testy a dozvěděli se černou zprávu. Diágnoza: čekatelé na smrt. Martin má nádor v hlavě a Rudi leukémii. Oběma zbývá jen pár dní života a jsou z toho zhroucení. Láhev propašované tequily jim ale připomene, že mají stále trochu času žít - tak intenzivně, tak bláznivě a vášnivě jako nikdy předtím.

Během opilecké konverzace také zjišťují strašlivou věc - Rudi nikdy neviděl moře! Což je špatné, protože jak všichni vědí, v nebi se mluví jenom o moři a o tom, jaké je krásné. Kdyby tam Rudi nikdy nebyl, nemohl by se zúčastnit debaty.
V nemocničních pyžamech tedy vyráží k moři.

Na cestu ukradnou mercedes, v němž gangsteři převážejí peníze svého šéfa. Než cestovatelé objeví kufřík s milionem marek, dopustí se loupeže u benzinové pumpy a v bance. Za zády mají za chvilku jak gangstery, kteří chtějí svoje peníze zpátky, tak i celou německou policii kvůli loupežím. Ocitají se tak mezi dvěma ohni. Navzdory četným přestřelkám a honičkám tu není ani kapka krve a ani jeden zavražděný

Teprve tváří v tvář smrti Martin a Rudi objevují, co jsou to vlastně krásy života. Přespí v drahém hotelu, kde využívají plný servis, kupují si drahé oblečení... Sepisují také seznam jejich největších přání, kde jendo náhodně vyberou a splní. Nakonec dorazí ke svému cíli - moři.

Čistá duše - Beautiful mind

28. listopadu 2014 v 12:05 | ČmLu |  Téma zdravotního postižení ve filmu
Čistá duše je americký film z roku 2001 inspirovaný autentickým životním příběhem Johna Forbese Nashe, držitele Nobelovy ceny za ekonomii. v roce 1947 je John přijat na Princeton. Žije sám ve sém světě, s ostatními studenty nekomunikuje. Celý život touží po objevení nové, "originální" myšlenky, což se mu nakonec povede, stane se vědcem a získá skvělé postavení, ožení se a založí rodinu. Bohužel jeho okolí následně zjišťuje, že jeho podivínstvíl a "vlastní svět" jsou vlastně příznaky závažného psychického onemocnění, schizofrenie, která se neustále zhoršuje. Symptomy nemoci negativně ovlivňují celou rodinu i všechny Johnnovy známé, on však odmítá přiznat, že je vážně nemocen. Všichni jeho blízcí stojí při něm a snaží se mu ze všech sil pomoci, avšak on musí nejdříve přesvědčit sám sebe, aby mohl začít s léčbou, vrátit se zpět mezi lidi a do světa vědy. Film končí tak, že se Johnnovi skutečně povede nemoc překonat, a dokonce získává ocenění nejvyšší, a totiž Nobelovu cenu.

Film získal 4 Oscary: za nejlepší film, za nejlepší režii, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Centrum Hájek (Dětský stacionář, terapeutické centrum)

28. listopadu 2014 v 11:42 | ČmLu |  Poskytovatel UR v místě bydliště

Centrum Hájek vzniklo jako sociální a zdravotnický komplex určený pro péči a léčbu dětí s různými druhy a stupni postižení. Je to nestátní organizace, zaměřuje se především na dětské pacienty. Specializuje se především na pacienty:
 • s dětskou mozkovou obrnou
 • s vývojovými poruchami, které vedou k motorickému handicapu
 • s poškozením mozku v důsledku zánětlivého onemocnění, mozkové mrtvice, kraniocerebrálnío poranění
 • s hyperkinézou
 • poúrazové stavy.
Terapeutické centrum nabízí tyto terapie:
 • TheraSuit
 • Aromaterapie
 • Bioptron
 • Craniosakrální terapie
 • Elektroléčba
 • Kineziotaping
 • Kryoterapie
 • Magnetoterapie
 • Masáže
 • Měkké mobilizační techniky
 • MOTOmed
 • Oxygenoterapie
 • PANat metoda s nafukovacími dlahami URIAS
 • Rašelinové zábaly
 • Synergická reflexní terapie
 • Terapeutická vibrační plošina Galileo
 • Terapeutický laser
 • Termoterapie
 • Ultrazvuk
 • Vertikalizační stojan
Dětský stacionář se snaží na základě individuálního plánu poskytovat uživateli služby, které mu umožní začleňování do běžné společnosti, podpoří soběstačnost, zvýší šanci na plnohodnotný, aktivní život. Kromě spolupráce s rehabilitačním centrem se dále využívá různých výchovných a aktivizačních činností, nabídek společenských, sportovních a kulturních aktivit, či alternativní formy terapie (muzikoterapie, aromaterapie...). Stacionář je určen pro děti od 1 do 15 let věku s tělesným, mentálním či kombinovaným postižením, s lehkou, střední, těžkou i hlubokou mentální retardací. Aktuální kapacita je 10 uživatelů.

Rehabilitace Hana Koukalová Česká Lípa

27. listopadu 2014 v 23:20 | KatMac |  Poskytovatel UR v místě bydliště
Rehabilitace Hana Koukalová Česká Lípa
Rehabilitační středisko v České Lípě má mnoho léčebných programů, některé jsou hrazené zdravotní pojišťovnou, některé si klient hradí sám.
Hrazené ZP
· Cvičení dle Brunkow
· Lymfatické drenáže
· Cvičení dle McKenzie
· Program pro funkční ženskou sterilitu - cvičení podle paní Mojžíšové
· Elektroléčebné procedury (interferenční proudy, ultrazvuk, DD proudy, TENS, magnetoterapie, laseroterapie)
· Individuální LTV se zaměřením na postižené partie, posilování svalů oslabených a protahování svalů zkrácených, dechová gymnastika, automobilizační cvičení, spinální cvičení, senzomotorická cvičení na balonech a úsečích a jiná cílená cvičení a techniky.
· Instruktáž správného držení těla, domácího cvičení a režimů
· Léčba akutních a chronických bolestí pohybového aparátu
· Léčba chronicky přetěžovaných kloubů, úponů, vazů a šlach
· Léčba degenerativních poruch a zánětlivých onemocnění hybného systému
· Léčba po akutních úrazech
· Léčba stresové inkontinence, dysfunkce pánevního dna
· Léčba vertebrogenních algických syndromů (bolesti zad), bolesti vazivově-kloubního aparátu, migrenózní a jiné bolesti hlavy
· Léčba vrozených a získaných poruch páteře u dětí a dorostu (skoliózy, vadné držení těla, M. Scheuermann aj.)
· Mobilizace periferních kloubů a páteře
· Ovlivňování bolestivých bodů a hyperalgických zón technikami měkkých tkání
· Ovlivňování svalového systému postizometrickou relexací
· Podogym
· Rotoped
· Segmentové masáže částečné, celkové s předchozím předehřátím soluxem
· Termoterapie a fototerapie (lavaterm, solux )
Nehrazené ZP
· Kinesiotaping
· Laseroterapie
· Podiatrické vyšetření
· Podiatrie - vložky do bot FORMTHOTICS, SuperFeet + vyšetření na přístoji Podocam
· Rašelinové obklady

Personál v tomto zdravotním středisku je kvalifikovaný a snaží se vzdělávat v různých oborech, aby poskytl co nejlepší péči klientům. Zde je přehled kvalifikací personálu:

Hana Koukalová

Majitelka

· Nástavbové studium v oboru "Rehabilitační pracovník - fyzioterapeut" (1983)
· Atestace v oboru "LTV" (1992)
· McKenzie terapeut - část A-E
· Certifikovaný lymfoterapeut
· Certifikovaný Brunkow terapeut
· Certifikovaný instruktor flowin basic
· Certifikát - fyzioterapie u dysfunkce pánevního dna a inkontinence
· Kurzy:
o Proprioreceptivní neuromuskulární facilitace (PNF) a její aplikace v praxi
o SM systém Dr. Smíška
o TRX course L1
o Manuální lymfodrenáž
o Kurs kinesiotaping - mezinárodní osvědčení
o Bruegger koncept
o Posturalní terapie segmentální instability na neuro-ortopedické pomůcce Posturomed u bolesti zad posturálního původu
o Projekce bolesti v pohybovém aparátu
o Fyzikální terapie v praxi
o Maitlandův koncept
o Školení v oboru neinvazivní laserové terapie
o Komplexní terapie ramene
o Infokurz spirální dynamiky
o Aromaterapeutické masáže
o Škola zad
o Diagnostika a terapie postizometrické relaxace, měkkých a mobilizačních technik páteře a periferních kloubů
o Kostrčový syndrom a diferenciální diagnostika vadného postavení pánve
o Manuální terapie podle Mojžíšové
o Reflexní masáže
o Léčba skolióz kombinací manuální terapie, reflexní lokomoce a technik posturální korekce
o Taping v práci fyzioterapeuta
o Kineziologie-patokineziologie dolní končetiny a nohy
o Testování a trénink funkční dynamické stabilizace
o Propriofoot concept
o Podiatrické minimum - vyšetření na plantoskopu
o BOSU - cardio diplom

ThDr. Libuše Pipková DiS

· Vyšší zdravotnická škola Karlovy Vary 2001
· Kurzy:
o Komplexní přístup k diagnostice a terapii nosných kloubů
o Kineziologie - patokineziologie dolní končetiny a nohy
o Testování a trenink funkční dynamické stabilizace
o Cvičení na míči , labilních plochách a s overbally
o Certifikovaný kurz Diagnostika a terapie funkčních poruch hybné soustavy
o Kurz Propriofoot concept
o Kurz Cvičení na míči, labilních plochách a s overbally
o Kurz PNF a její aplikace v praxi
Další členové týmu: Bc. Tereza Kormosová, Bc. Klára Šafránková, Bc. Marja Černá, Iva Drábková, Václav Kašša

Zdroj: http://www.rehabilitace.biz/