Stephen William Hawking

2. října 2014 v 22:01 | Petvev |  Historická osobnost se ZP 14
Stephen William Hawking se narodil 8. Ledna 1942 v Oxfordu. Je teoretickým fyzikem a jedním z nejznámějších vědců vůbec. Přispěl zejména v oboru kosmologie a kvantové gravitace.


Od mládí se zajímal o fyziku, matematiku a chemii. Vystudoval fyziku na Oxfordu a byl považován za jednoho z nejnadanějších studentů. Později studoval kosmologii na univerzitě v Cambridgi. Kde nakonec sám mezi lety 1979 - 2009 učil.

Je členem britské Královské společnosti, Papežské akademie věd a Národní akademie věd USA. Dnes cestuje po celém světě a přednáší.

Už na počátku studia v Oxfordu se projevily první příznaky jeho nemoci, amyotrofická laterální skleróza, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Od roku 1968 se může pohybovat jen za pomoci vozíčku a od roku 1985 s okolním světem komunikuje jen pomocí speciálního počítače.

Choroba mu byla diagnostikována, když mu bylo 21 let, krátce před jeho první svatbou, a podle vyjádření lékařů neměl žít déle než dva nebo tři roky. Navzdory svému postižení o sobě mluví jako o "šťastlivci" nejenom proto, že pomalý postup nemoci mu poskytl čas učinit významné objevy.

Pracoval na základních zákonech fungování vesmíru. V roce 1975 učinil Hawking svůj největší objev. Popsal chování černých děr, které vznikají za splnění určitých podmínek na konci života hvězd. Další je domněnka, že vesmír nemá v pomyslném čase žádný okraj nebo hranice.

Počet jeho vědeckých publikací se blíží ke dvěma stům. Jako příklad lze uvést jeho Stručnou historii času, Vesmír v kostce nebo Ilustrovanou teorii všeho, které patří k nejčtenějším knihám na světě vůbec.Zdroje: http://www.hawking.org.uk/, http://zivotopis.osobnosti.cz/, http://www.converter.cz/fyzici/hawking.htm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavlína Veselá Pavlína Veselá | E-mail | 23. března 2015 v 15:16 | Reagovat

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s druhým českým největším internetovým knihkupectvím. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina.vesela7@gmail.com. Do předmětu uveďte název Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama