Stephen Fry

7. října 2014 v 11:54 | PetE |  Historická osobnost se ZP 14
Stephen Fry je anglický herec, komik, spisovatel, moderátor a aktivista. Narodil se 24. srpna 1957 v Londýně. Měl bouřlivé dětství, musel odejít ze dvou středních škol a následně strávil tři měsíce ve vězení za odcizení platební karty (nutno podotknout, že šlo o omyl). Po propuštění se vrátil do školy a následně získal stipendium na Queen's College v Cambridgi v oboru Anglická literatura. Zde se přidal k Footlights, známému místnímu dramatickému klubu, kde se setkal se svým budoucím nejlepším přítelem a kolegou Hughem Lauriem (známým jako představitel doktora House), s nímž založil komické duo Fry & Laurie.
Od počátku 80. let se objevuje v divadle, televizi, filmu i rozhlase. Mezi jeho nejznámější role patří titulní role v životopisném filmu Oscar Wilde (1997), dále Petrovi přátelé (1992) Stopařův průvodce po galaxii (2005), V jako Vendetta (2006), Alenka v říši divů (2010), Sherlock Holmes: Hra stínů (2011), Hobit: Šmakova dračí poušť a pokračování Bitva pěti armád (2013, 2014), komediální série A Bit of Fry and Laurie (1987 - 1995), Černá zmije (1986 - 1999), a mnoho dalších. Rovněž je znám jako moderátor vědomostně-zábavního pořadu QI (od 2003). Napsal knížky The Lian, The Hipoppotamus, Making History, autobiografii Moab is my Washpot a další. Je rovněž autorem několika scénářů (včetně scénáře ke svému režijnímu debutu Bright Young Things), divadelních her a muzikálu.
Stephen Fry bojuje s bipolární poruchou, v roce 1995 se během představení na West Endu nervově zhroutil a následně byl několik dní nezvěstný. Několikrát se pokusil o sebevraždu (naposledy v roce 2012). O svém boji s nemocí natočil dokument Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive (2006), v němž se objevily i jiné osobnosti trpící touto nemocí, jako Carrie Fisher nebo Robbie Williams. Stephen Fry o své nemoci (a i o své homosexualitě) otevřeně hovoří, aby zvýšil povědomí veřejnosti o psychickém zdraví a nemocích a kvůli boji proti homofobii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama