Michael J. Fox

2. října 2014 v 20:08 | DoVe |  Historická osobnost se ZP 14
Michael J. Fox (* 9.6. 1961, Edmonton) je kanadský herec, který se proslavil zejména svou rolí v trilogii Návrat do budoucnosti. Zabývá se také dabinge (daboval např.postavu myšáka Stuarta Littla).

Je čtvrtým z pěti dětí kanadského důstojníka. Původně se připravoval na dráhu profesionálního hokejisty a rockového kytaristy. Jako patnáctiletý student z vancouverské střední školy hrál desetiletého chlapce v TV seriálu Leo and Me (Leo a já). Třebaže mu jeho učitel herectví naznačoval, že svým malým vzrůstem nemůže jako herec příliš uspět, nadále byl obsazován v TV i na divadle. 1980 odešel z Kanady do Los Angeles, kde se rovněž uplatnil v TV; účinkoval mj. v seriálech Palmerstown U.S.A. (1981-82) a Family Ties (1982-89, Rodinná pouta - ČTV), v němž za svůj výkon obdržel třikrát cenu Emmy a který mu přinesl obrovskou popularitu.

V roce 1991 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, ale tato skutečnost byla zveřejněna až v roce 1998.

Fox je významným zastáncem výzkumu kmenových buněk a je autorem autobiografické knihy Lucky Man (Šťastný muž, 2002), ve které popisuje své zkušenosti s Parkinsonovou chorobou.

Založil nadaci na výzkum téhle choroby, která patří k nejvýznamnějším nevládním organizacím Ameriky. Částka, kterou se jí podařilo nashromáždit, se už blíží k sumě 200 milionů.

Internetové zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama