Jeffrey Moussai Masson: Devatero kočičích životů (Emocionální svět a citový život koček)

4. října 2014 v 19:15 | MarNov |  Biblioterapie
Vnímavý a citlivý pozorovatel emocionálního světa zvířat Jeffrey Moussai Masson se ve své knize noří do tajnůstkářského a hravého světa koček - poodhaluje jejich emoce a vyvrací rozšířené mýty, podle nichž jsou kočky, zejména ve srovnání se psy, lhostejné, samolibé a povýšené - naopak, poslední studie o citovém světě zvířat dokládají pravý opak - kočky jsou ztělesněním čistých emocí.
Autor rozděluje citový život koček na devět základních emocí: narcisismus, lásku, spokojenost, připoutanost, žárlivost, strach, hněv, zvědavost a hravost. Vzápětí však některé z nich zpochybňuje, aby mohl radostně přiznat, že kočky jsou prostě nevyzpytatelné, jejich tajemnost a neproniknutelnost je totiž podstatou jejich kouzla. Za pouhé čtyři tisíce let evolučního vývoje od afrických divokých koček po lidské společníky je stále nikdo nepřinutil poslouchat. Přesto "s žádným jiným zvířetem není tak snadné a tak okouzlující překročit hranici druhů". Na základě historie, řady přečtených knih a studií o chování zvířat, výpovědí odborníků i milovníků koček, ale především díky přímému pozorování svých pěti kočičích přátel pronikl do emocionální krajiny "dokonalých bytostí, které tajuplně a nakrátko ozdobily jeho život".
Se svoji ženou, lékařkou Leilou se několikrát stěhovali - nejprve z Berkley do Bostonu a poté přesídlili do Londýna, ale stále nemohli mít u sebe žádná zvířata. Jakmile se však definitivně usídlili i se svými dvěma malými dětmi na Novém Zélandě, začali stavět dům nedaleko Aucklandu na pláži obklopené deštným pralesem. Zde zjistili, že je to ideální místo nejen pro děti, ale i pro kočky, a tak se postupně v jejich domácnosti pět koček zabydlelo (čtyři kocouři Yossie, Miki, Moko a Megalamandira a jedna kočka Minna)
V knize najdou zalíbení všichni milovníci zvířat, především koček. Ač je každá z jeho pěti koček zcela jiné a úžasné stvoření, nalezne každý čtenář knihy, který vlastní doma kočku, zcela jistě nějakou podobnost se svoji vlastní. Knihu bych určitě doporučila přečíst i lidem s jakýmkoli handicapem, neboť během četby zjistí, že kočka, ač zvíře nijak chovatelsky náročné, se může stát dokonalým a věrným společníkem člověka a že jsou mezi sebou schopni navázat určité pouto, které mu může pomoci překonat svůj zdravotní handicap či třeba samotu.
Jeffrey Moussaieff Masson je americký spisovatel, narozený v roce 1941 v Chicagu. Studoval na Harvardské univerzitě, kde získal doktorát ze sanskrtu a indologie. Je absolventem Psychoanalytického institututu v Torontu, kde dosáhl hodnosti profesora. Působil také jako vedoucí Archivu Sigmunda Freuda a byl editorem Freudovy korespondence. Je autorem mnoha pojednání z oboru psychologie a etiky.
Dnes žije v Aucklandu na Novém Zélandu se svojí ženou, dětmi a kočkami. Je přísným veganem a píše knihy o emocionálním životě zvířat a jejich právech. K oblíbeným bestsellerům tohoto autora patří knihy "Psi v lásce nikdy nelžou" a "Když sloni pláčou".


Zdroj: https://www.kosmas.cz/knihy/122153/devatero-kocicich-zivotu/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama