Horatio Nelson

5. října 2014 v 0:08 | VeruS |  Historická osobnost se ZP 14
Když se Británie doslechla o tom, že v bitvě u španělského mysu Trafalgar 21. října 1805 zemřel i admirál Horatio Nelson, byl šok z této zprávy možná větší než radost z vítězství.

Tento geniální stratég, jenž mistrně přeskupoval síly během námořních bitev, utrpěl smrtelné zranění krátce po zahájení překvapivého úderu, při němž 33 francouzských a španělských lodí utrpělo drtivou porážku od 27 britských a královské loďstvo se ujalo námořní nadvlády na dalších 100 let.
Nelson byl muž plný protikladů. Narodil se v září roku 1758 a již ve dvaceti se stal kapitánem, přestože do konce života trpěl mořskou nemocí. Ve flotile Jeho veličenstva bojoval proti americké nezávislosti, šíření francouzské revoluce a dobyvačným plánům Napoleona Bonaparta.
Po porážce francouzského loďstva u Egypta v roce 1798 byl již národním hrdinou. V předchozích bitvách přišel o pravéokoa skoro celou pravou paži. Přesto si dokázal získat srdce mladé a krásné manželky britského velvyslance v Neapoli Emmy Hamiltonové, která s ním odešla do Anglie a porodila mu nemanželskou dceru Horatiu.
Nelson byl zbožňován svým mužstvem do té míry, že je dnes považován za největšího britského vojevůdce všech dob. "Byl to jediný člověk, jenž dokázal v Angličanech vyvolat nadšení,"" napsala jeho přítelkyně, lady Elizabeth Fosterová. To bylo společně s geniálním strategickým myšlením pro jeho úspěchy klíčové.
Mnoho neméně slavných současníků jím však pohrdalo. "Vždycky mluvil jen o sobě a zase o sobě. Jeho vystupování bylo tak marnivé a komické, že mě až znechucovalo," vzpomínal na něj Arthur Wellesley, vévoda zWellingtonu.
Krutost, s jakou zacházel s manželkou Fanny (vzali se za jeho působení v Karibiku), šokovala i jeho nejbližší přátele. Své jediné dítě počal s milenkou Emmou na lodi Jeho veličenstva během plavby po Středozemním moři, které se účastnil i právoplatný manžel Hamiltonové.
Kdyby už v roce 1880 existoval bulvární tisk, možná by k žádné bitvě u Trafalgaru nedošlo. Nic takového však Británie ještě neznala, takže v září roku 1805 byl na obranu před očekávaným vpádem Napoleona do Anglie povolán právě Nelson. Ten se vydal pronásledovat francouzské a španělské loďstvo přímo k atlantským břehům Španělska.
V rozporu s převládající taktikou dlouhých bitevních linií rozdělil svou flotilu na dvě divize a vedl je blízko sebe kolmo do chřtánu nepřítele. Bitva proběhla přesně podle jeho plánu - Britové zvítězili díky lepší výzbroji a potopili 18 francouzských a španělských lodí.
Necelou hodinu po začátku bitvy zasáhla Nelsona do plic nepřátelská střela, krátce po vítězství vojevůdce zemřel. Byl slavnostně pohřben v katedrále svatého Pavla a na jeho počest vznikl nespočet pomníků včetně obrovského sloupu na Trafalgarském náměstí v Londýně.
O admirálu Nelsonovi bylo sepsáno asi 1300 biografií. Většina z nich nezastírá temné stránky jeho osobnosti, avšak kultu Nelsonovy osobnosti to nijak neškodí. V nedávné anketě BBC pronikl mezi první desítku "stovky největších Britů"historie.

Socha Horatia Nelsona
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama