Helen Adams Kellerová

3. října 2014 v 17:16 | BarJa |  Historická osobnost se ZP 14


Helen Adams Kellerová (27. června 1880 - 1. června 1968)

Americká hluchoslepá básnířka, spisovatelka, aktivistka a lektorka Helena Adams Kellerová patří bezesporu mezi nejvýznamnější osobnosti 20. století.

Jako první hluchoslepý člověk dokončila studium na Harvardově univerzitě. Již během studií na univerzitě napsala Helena Kellerová svoji první knihu "Povídka mého života", která byla přeložena do mnoha světových jazyků. Nečekaný úspěch této knihy jí umožnil vstoupit i do světové literatury. Nedlouho po jejím vydání následovaly další knihy psané v Braillově písmu: "Optimismus" (1904), "Svět, v němž žiji" (1908), "Píseň o kamenné stěně" (1908), "Ze tmy" a především "Moje náboženství" (1926), v níž se opírá o názory švédského mystika Emanuaela Swedenborga. Některé publikace byly přeloženy i do českého jazyka.

Dorozumívala se nejen dotekovou prstovou abecedou, měla i schopnost číst lidem ze rtů doteky konečky prstů a rozeznávat vibrace jejich úst. Tuto ojedinělou metodu, nazývanou Tadoma, ovládalo jen několik málo lidí na světě, většinou neslyšících.

Po první světové válce se Helena Kellerová zapojila do služeb válečných slepců celého světa. Z její iniciativy vznikl Fond pro zámořské slepce (American Fundation For the Overseas Blind). Po druhé světové válce uspořádala rozsáhlé přednáškové turné po Evropě (skandinávské země a tehdejší Jugoslávie) a po zemích Blízkého a Dálného východu (Japonsko, Indie). Všude vzbudila velký zájem o výchovu nevidomých a neslyšících.

Zdroje:

fotografie:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama