Edvard Munch

2. října 2014 v 9:23 | MartiBau |  Historická osobnost se ZP 14

Edvard Munch se narodil na vesnici Ådalsbruk v Løten Christianu Munchovi, vojenskému lékaři, a Lauře Cathrine Bjølstad. Měl jednu starší sestru Johannu Sophii (* 1862) a tři mladší sourozence. V roce 1864 se rodina přestěhovala do Kristianie (dnes Oslo), kde v roce 1868 zemřela matka na tuberkulózu. Sourozenci byli poté vychováváni tetou Karen a otcem, který ale reagoval na smrt své matky příklonem k pietismu, což způsobilo jeho myšlenkové oddálení se od rodiny.V této době byl Edvard často nemocný a pro zabavení si kreslil, k čemuž byl veden tetou a spolužáky. Otec také uváděl syna do historie, literatury a bavil děti barvitým vyprávěním strašidelných příběhů a povídek Edgara Allana Poea.


Otcovy příběhy, jeho upozorňování na to, že je sledován matkou z nebe a chatrné zdraví u mladého Edvarda pomáhali rozvinout vize nočních můr. Ostatně ani zbytek sourozenců na tom nebyl duševně ani fyzicky příliš dobře. V roce 1877 zemřela nejstarší sestra. P
ozději ji stvárnil v sérii obrazů a grafik na téma Nemocné dítě a sám předpokládal, že ji bude brzy následovat. Ostatně strach ze smrti nutil otce k úniku k náboženství, které začal velmi silně prožívat, a Edvarda zas smrt, trudomyslnost a předtucha šílenství nutila k útěkům do vlastního světa, kde ať již jsou jeho jednotlivá díla zařazována k naturalismu, impresionismu, symbolismu, pointilismu či expresionismu, společným prvkem je vždy silný vnitřní náboj, provázený "Munchovskými" pocity neklidu a strachu. Ze sourozenců se pouze jedna sestra vdala, ale zemřela brzy po svatbě. U mladší sestry Inger byla diagnostikována duševní porucha už v mládí. U samotného Edvarda byla diagnostikována bipolární afektivní porucha.

Rozpolcenost Munchovy osobnosti se výrazně projevuje v díle Noc v S. Cloud, ve kterém se mísí smutek, láska, melancholie i vliv novodobého výjádření moderního umění. O vyjádření životních situací se Munch pokusil v sérii Láska, jejíž počátky sahají až k manifestu ze Saint Cloud. Obrazy Sen letní noci,Polibek, Vampýr, Madona, Žárlivost a Výkřík jasně ilustrují Munchův nový psychologický námět, a i jsou díla svou technikou řazeny k symbolismu, jasně překračují všechny dosavadní hranice. Svůj vliv na Muncha jistě měla i filozofie nadčlověka vyděděného ze společnosti Friedricha Nietzcheho.

Munch se od roku 1916 trvale usadil v Ekely, kde tráví již celý zbytek svého života a kde 23. ledna 1944 umírá na následky nachlazení po výbuchu německého muničního skladu, který vybil okna. Nacisty byly jeho obrazy v roce 1937 vyřazeny z německých muzeí jako "zvrhlé umění". Celkem Edvard Munch ve svém odkazu zanechal 1 008 maleb, 15 391 grafických listů, 4 443 kreseb a akvarelů a 6 soch.

http://zivotopis.osobnosti.cz/edvard-munch.php
http://www.odaha.com/edvard-munch/zivotopis
http://www.quotessays.com/images/edvard-munch-6.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama