Rudolf II. Habsburský

29. září 2014 v 22:24 | MarDiv |  Historická osobnost se ZP 14
Narodil 18. července 1552 ve Vídni. Byl římský císař, král český a uherský. Syn císaře Maxmiliána II. a císařovny Marie a vnuk císaře Karla V.

Díky jeho zaujetí pro alchymii, astrologii a jiné vědy žili v Praze slavné osobnosti, jako např. astronom Tycho de Brahe, Johanes Kepler, lékař Jan Jesenius, matematik John Dee, alchymista Edward Kelley, Giordano Bruno a také slavní malíři, sochaři.
Císař také ovládal několik jazyků: španělsky, německy, francouzsky, italsky, latinsky a česky.

Habsburkové byli rod, který uzavíral časté sňatky mezi sebou, což se projevovalo v jejich psychické labilitě. Lze ji pozorovat i u Rudolfa II., která se u něho s věkem prohlubovala a na venek byla patrná kolem roku 1580.
Už jeho současníci označovali římského císaře a českého krále Rudolfa II. za podivína či dokonce posedlého ďáblem. Císařův zpovědník Johann Pistorius s tím však nesouhlasil: "Není posedlý, jak se někteří domnívají, ale trpí melancholií , která během dlouhé doby příliš vyhnala kořeny." Přitom pojmu melancholie byl v Rudolfově době přikládán mnohem širší význam a skrývaly se pod ním i duševní poruchy. Ve 30. letech 20. století profesor Luxenburger z psychiatrické kliniky v Mnichově vyjádřil názor, že "Rudolf II. trpěl schizofrenií". Odvolával se přitom na případy duševních poruch u jeho předků, jako např. Johany Kastilské řečené Šílená či císař Karel V., i u jeho potomka levobočka Julia Caesara d´Austria, který na českokrumlovském zámku v záchvatu zmasakroval svou mladičkou milenku Markétu Pichlerovou.
Antropolog profesor Emanuel Vlček, který zkoumal Rudolfovi kosterní pozůstatky, zjistil syfilitický zánět kostí. V této souvislosti vyslovil hypotézu, že císař se zálibou v umění a alchymii trpěl progresivní paralýzou vyvolanou třetí fází luetické nákazy. S jeho diagnózou však polemizoval psychiatr profesor Eugen Vencovský. Podle jeho názoru byla Rudolfova osobnost poznamenána dědičně získanou periodickou schizoafektivní psychózou.
Jak známo, císař nakonec zemřel 20. ledna 1612 v naprosté izolaci na Pražském hradě, když ho trůnu zbavil jeho vlastní bratr Matyáš. V oficiální zprávě byla jako příčina smrti uváděna vodnatelnost. Při jeho známé tloušťce se tomu ani nelze divit.

zdroje informací: http://21stoleti.cz/blog/2005/09/21/i-slavni-a-znami-byvaji-nemocni/
http://www.minulost.org/archiv/51/rudolf-ii-cesky-kral 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama