Jiří Krytinář

30. září 2014 v 21:30 | ŠpačKa |  Historická osobnost se ZP 14
JIŘÍ KRYTINÁŘ je český herec narozený 28. dubna 1947. Od dětství je postižen osteochondrodysplazií, což je vrozené onemocněním postihující růstové zóny kostí a chrupavky. Je vysoký pouze 120 cm.
V mládí se vyučil hodinářem, nicméně tato profese ho díky jeho neklidné povaze neuspokojovala. V době po studiích ho zaujala v časopise reportáž o herci vysokém 122 cm. Ta jej inspirovala natolik, že kontaktoval redakci Mladého světa. Byl pozván na konkurz a od té doby natočil 120 filmů. Mezi nejznámější filmy, kde si zahrál, patří Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku, seriál Arabela, Bathory či Amadeus. Ztvárnil také několik filmových postav v zahraničí. Hostoval v Národním divadle, ve Státní opeře, v Hudebním divadle Karlín, v Divadle Karla Heřmánka nebo v Dětském divadle Minor. Vedle toho účinkoval i v muzikálech Angelika, Adéla ještě nevečeřela a Švejk. V současnosti jezdí se svým zájezdním Divadýlkem Jiřího Krytináře po celé České republice, navštěvuje také sociální ústavy, domovy seniorů či dětské domovy. Málokdo také ví, že je Jiří Krytinář jasnovidec a používá k výkladu budoucnosti rakousko-uherské karty z roku 1780.
To, jak se žije s tímto handicapem, popisuje Jiří Krytinář v rozhovoru pro časopis Šíp:
Nikdy jsem si neuvědomoval natolik skutečnost, že jsem malé postavy, jelikož jsem se snažil vždy překonávat právě tyto problémy tím, že jsem byl zodpovědný vůči kamarádům, práci a lidem, kteří mne měli rádi, a na základě toho jsem překonával všechny problémy, které kolem mne byly. Složitosti, těžkosti v mém životě ve mně upevnily moje přesvědčení a názor k lidským hodnotám, kterých jsem si vždycky vážil a vážím si jich dodnes.Nikdy jsem nechtěl, aby mne někdo kvůli vzrůstu litoval, protože mne to vždycky ponižovalo. Ale samozřejmě slušní a hodní lidé se ke mně chovali ohleduplně a nedávali mi moji výšku najevo, ať to bylo ve škole, na studiích, v normálním životě, v divadle, u filmu, naopak mne podporovali v tom, abych překonal své problémy a něco dokázal. Proto jsem zvládl dosti těžké a velké role.Nevýhody pociťuji až teď ve stáři, kdy jsem spíše odkázán na svoje auto, abych se mohl přesunout za prací, na nákupy a vůbec, abych měl vše potřebné. Občas potřebuji i nějakou pomoc, kterou však nezneužívám a jsem za ni vděčný.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Krytin%C3%A1%C5%99
http://www.jirikrytinar.cz/rozhovor-pro-casopis-sip.html
http://cestyksobe.cz/jiri-krytinar-do-srdicka/3769

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama