Jaroslav Ježek

30. září 2014 v 9:58 | MarNov |  Historická osobnost se ZP 14
Jaroslav Ježek byl hudební skladatel, spolupracovník Voskovce a Wericha v Osvobozeném divadle. Po nezdařené operaci šedého zákalu oslepl Jaroslav Ježek na jedno oko, na druhé viděl špatně a následkem spály byl i nedoslýchavý. I přesto se stal slavným hudebníkem. Byl klavíristou, skladatelem, dirigentem i sbormistrem.
Hudební vzdělání získává Jaroslav Ježek nejprve ve slepeckém ústavu, v roce 1924 začíná studovat na pražské konzervatoři. Studia skladby u K. B. Jiráka Ježek končí v roce 1927. Po konzervatoři Ježek studuje na mistrovské škole u J. Suka a A. Háby, na stejné škole se věnuje také studiu hry na klavír u A. Šímy. Během studií v roce 1927 se Jaroslav Ježek dostává na roční pobyt do Paříže, kde se setkává s jazzem a soudobou vážnou hudbou.
Ježkova hvězdná kariéra je však náhle přerušena, když je v roce 1938 Osvobozené divadlo uzavřeno. V lednu následujícího roku pak Ježek společně s Voskovcem a Werichem emigruje do Spojených států amerických.
V USA působí Ježek jako sbormistr amatérského smíšeného pěveckého sboru (Československý pěvecký sbor). Ve Spojených státech se Jaroslav Ježek seznamuje se svojí manželkou Francis, kterou si vezme krátce před smrtí. Jaroslav Ježek umírá 1. ledna 1942 v New Yorku na chronické onemocnění ledvin. Francis po válce převeze urnu do Prahy, kde je po slavnostním aktu v Domě umělců uložena do rodinného hrobu na Olšanských hřbitovech.

Převzato z: http://zivotopis.osobnosti.cz/jaroslav-jezek.php , http://www.lorm.cz/download/HMN/obsahCD/osobnosti-ze-sveta-hluchoslepych.html#jaroslav-jezek , http://www.csfd.cz/tvurce/65147-jaroslav-jezek/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama