Andy Warhol

29. září 2014 v 23:25 | K.Nic |  Historická osobnost se ZP 14
Andy Warhol mohl podle odborníků trpět jednou z forem autismu. Jeho chování neslo známky Aspergerova syndromu, napsal profesor Michael Fitzgerald z dublinské Trinity College.

Andy Warhol pravým jménem Andrew Warhola (1928-1987) byl význačným americkým umělcem. Aspergerův syndrom u něj způsobil změny chování v sociální sféře. Možná právě proto byl Warhol nechtěným umělcem. Kritikové mu vyčítali přepjatost, "svědomitě nastudovanou perverzitu" i strojenost.

Až poté v 60.letech se dokázal více prosadit. Syndrom, s kterým se Warhol potýkal po celý život, mu dal vyšší inteligenci. Naproti inteligenci, však leží bariera v podobě časté nesrozumitelnosti gest a významu slov v komunikaci, která provází tento syndrom. Možná právě proto byl prý panic po celý život. Jiné zdroje naopak pojednávají o jeho homosexualitě.

V tvorbě se zabýval grafikou, filmem, byl manažer rockové skupiny The Velvet Underground. Neopomenutelně patřil k hlavním osobnostem amerického hnutí pop art. Proslul svými designovými návrhy obalů plechovek Campbell Soup Company. Dále byl výborným portrétistou, maloval hlavně známé osobností jako Marilyn Monroe,Elvis Presley či Elizabeth Taylor.


http://www.aspergeruvsyndrom.cz/10-slideshow-vpravo/
http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=264
http://prezi.com/r7vjnjvvmpnc/autismus/
http://zivotopis.osobnosti.cz/andy-warhol.php
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama